Przydatne porady

Rozwój i kształtowanie się stopy dziecka jest inne dla każdego okresu jego życia.

W okresie, gdy dziecko zaczyna chodzić (10-15 miesiąc życia), do czasu zakończenia wzrostu stopy

(15-18 rok życia) stopa dziecka jest delikatna i podatna na wpływ czynników zewnętrznych, w tym także obuwia. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby obuwie dziecięce było dobrane do stopy konkretnego dziecka – poza długością istotnym elementem jest także m.in. szerokość stopy, usztywnienie części piętowej stopy, stabilność stawu skokowego oraz obserwacja sposobu chodzenia w wybranych butach. Buty, które założysz swojemu dziecku decydują o prawidłowym rozwoju jego stóp i postawy, tj. kręgosłupa,

stawów kolanowych i biodrowych.

 Przydatne porady:

Jeśli maluch chodzi jeszcze tylko po domu, a na spacerach cały czas siedzi w wózku, wystarczą ciepłe, nieobciskające stóp skarpetki z antypoślizgowymi spodami. Gdy jednak wyraźnie ma ochotę powędrować na własnych nogach, czas na buty.

Buciki powinny być o centymetr większe od stopy dziecka ze względu na przesuwanie się stopy w bucie w czasie chodzenia i szybki wzrost długości stopy, powinny być zaokrąglone z przodu, aby uniemożliwić nieskrępowane ruchy palców.

Ważną rzeczą jest to, żeby obuwie współpracowało z dziecięcą stopą i nie ograniczało jej naturalnych funkcji, dlatego zakładanie butów po innym dziecku, może prowadzić do przekazania mu złych nawyków chodzenia.

Buty powinny mieć usztywnianą oś pięty, która będzie wspomagać prawidłowe ustawienie stopy.

Optymalnie buty powinny być wykonane z naturalnej skóry albo przewiewnego, naturalnego materiału pochłaniającego pot. Nagromadzenie wilgoci sprzyja rozwojowi chorób skóry (np. grzybicy).

     Równie ważne, co buty,,na zewnątrz,, są buty używane w przedszkolu, szkole, w którym dziecko spędza najwięcej czasu. Buty to jeden z elementów zapewniających zdrowie stóp dzieci. Dla zachowania ich dobrej kondycji warto ćwiczyć. Wystarczy 10 minut dziennie. Ćwiczenia powinny stymulować rozwój mięśni oraz układ więzadłowy, który odpowiada za wytworzenie prawidłowego łuku stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *